Brezno sa rozhodlo podporiť odborné vzdelávanie na území mesta a celého regiónu. Študentom chce dať šancu uplatniť sa aj doma na Horehroní.
Vedenie mesta vníma odchod množstva šikovných mladých ľudí z regiónu ako obrovskú stratu. Spolu s bývalou priemyselnou školou v Brezne sa pustilo do projektu, ktorý by mohol tento dlhodobý trend zmeniť.
Praxujú v reálnom prostredí
Stredná odborná škola techniky a služieb je neoddeliteľnou súčasťou mesta už viac ako 60 rokov. Aj keď prešla postupnou transformáciou spojenou s premenovaním, jej poslanie zostalo nezmenené - vytvára podmienky pre uplatnenie svojich absolventov v domácom regióne. Podľa slov jej riaditeľky Danky Kubušovej, škola spolupracuje s mestom už dlhšiu dobu na rôznych úrovniach od cateringových služieb až po pomoc pri rozširovaní počítačových zručností miestnych seniorov.
V tomto školskom roku sa však ich spolupráca zintenzívnila. „Mesto sa stalo v súlade s novým zákonom o odbornom vzdelávaní naším zmluvným partnerom. S Technickýmislužbami sme uzavreli zmluvy o praktickej príprave žiakov na pracovisku zamestnávateľa,“ uviedla Danka Kubušová. Znamená to, že študenti vykonávajú odborný výcvik v priestoroch stolárskej a strojárskej dielne Technických služieb Brezno a podieľajú sa tak na reálnych projektoch a zákazkách príspevkovej organizácie mesta. Jeden zo žiakov študijného odboru mechanik počítačových sietí dokonca premieta v zdigitalizovanom kine a škola tiež pripravuje realizáciu výroby drevených stánkov pre potreby mesta.
Mladí ľudia im majú čo ponúknuť
SOŠ techniky a služieb má vyše 350 študentov a takmer tretina z nich je zapojená do odbornej prípravy u 25 zamestnávateľov v meste a okolí. „Odborná škola musí pripravovať absolventov pre prax a žiaci musia vidieť možnosti veľmi konkrétneho uplatnenia sa v regióne, v ktorom žijú,“ povedala Kubušová. Súhlasí s ňou aj primátor Brezna Tomáš Abel: „Nechcem, aby mladí ľudia z Brezna a regiónu odchádzali a z toho dôvodu vznikla táto iniciatíva mesta. Budeme sa snažiť osloviť aj ďalších podnikateľov, aby umožnili žiakom odborne sa vzdelávať priamo na pracoviskách potenciálnych zamestnávateľov a podporili tak zamestnanosť v regióne.“
Spoluprácu so študentmi oceňuje aj riaditeľ Technických služieb Brezno Ján Lukáč, ktorý potvrdil že najšikovnejším študentom, ktorí u nich aktuálne praxujú, budú môcť v budúcnosti ponúknuť prácu. „Mladí ľudia nám majú veľa čo ponúknuť, poznajú nové postupy, takže my sa na spoluprácu s nimi tešíme. Zatiaľ to funguje výborne.“
Brezniansky primátor zároveň poukázal na fakt, že niektoré profesie na Horehroní úplne absentujú. „Dopyt po určitých odborných, napríklad murárskych prácach v regióne jednoznačne je, len chybou systému školstva v minulosti bolo to, že sa nekládol dostatočne veľký dôraz na dopyt.“ Mesto Brezno chce preto v spolupráci so strednou odbornou školou pokračovať a v budúcnosti vytvoriť nové odbory, ktoré by reagovali na aktuálne požiadavky trhu práce v našom okrese.
(eš)